Haberler
Hava Durumu
Anlık
Yarın
24° 24° 19°
Site Haritası
Dünyanın İlk Yerleşim Yeri Malatyada mı?

 

Aslantepe höyüğü Malatyanın yeşil ve şirin kasabası Orduzu Belediyesi sınırları içindedir.Yeryüzünün İlk Medeniyeti Aslantepe mi?

Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği’nde bilim adamlarına ‘Anadolu ve Devletin Doğuşu’ başlıklı bir brifing veren İtalyan arkeolog Prof. Dr. Marcella Frangipane, “Bilinenin aksine ilk medeniyet Mezopotamya’da değil, Anadolu’da kurulmuştur.” diyor.

Yeryüzündeki medeniyetin kaynağının, tarihçilerin iddia ettiği gibi Mezopotamya değil, Anadolu olduğunu savunan İtalyan arkeolog Prof. Dr. Marcella Frangipane, bilim adamlarını ikna etmeye çalışıyor. 13 yıldır Malatya’nın Orduzu beldesindeki Aslantepe Höyüğü’nde çalışmalar yapan Prof. Dr. Marcella Frangipane, bulduğu eserlerin ilk medeniyetin Anadolu topraklarında kurulduğunu kanıtladığını söylüyor. Frangipane’a göre Aslantepe’de bulduğu kılıçlar ve saray, dünyada bulunanların en eskisi. Bu bulgular, tarih kitaplarında yer alan bugüne kadarki tüm kabulleri çürütüyor. Yani tüm tarih kitaplarındaki bilgilerin değişmesi gerekiyor. Frangipane, ikna turu çerçevesinde slayt gösterileri eşliğinde Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği’nde akademisyenlere ‘Anadolu ve Devletin Doğuşu’ başlıklı bir brifing verdi. İtalyan uzmanlar, sonuçları ‘çarpıcı’ bulurken konunun geniş bir bilimsel platformda tartışılmasını istedi.

Delinin biri ortaya bir taş atar bizlerde hararetli bir tartışmaya gireriz.Artık Bu konu ne kadar uzar bilemem ama Anadoludaki diğer antik kentlerden daha eski olduğu kesindir.

 

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      3190 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
İller Arası Mesafe

 

 2018 Yılı Gerçek Mesafelerdir (KGM) Kara Yolları Genel Müdürlüğünden  Alınmıştır

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.71744.7363
Euro5.52015.5422
Takvim