Haberler
Hava Durumu
Anlık
Yarın
24° 24° 19°
Site Haritası

Mençuna Şelalesi

Artvinin Arhavi İlçesine bağlı Arılı Köyündedir.

Mençuna şelalesi´nin Artvin ili Arhavi ilçesi Arılı köyü hudutları içerisinde olduğu bilinir. Ancak Küçükköy sakinleri de şelalenin kendilerine ait olduğunu iddia etmektedirler. Şelaleye bu adı kimin verdiği, bu adın nereden geldiği kesin olarak bilinmemektedir. Mençuna ismi lazcadır ve lazcada paylaşılan, ortak yer anlamına gelmektedir.

Mençuna şelalesi; kaynağını Arılı dağları sırtlarındaki üç küçük arktan ve yayla çaylarının birleşmesi sonucunda oluşan sulardan sağlamaktadır. Şelalenin fiziki görünümü tetkik edildiğinde, iki kademeden meydana geldiği görülüyor. Birinci bölümde; akan suyun 50 metre yükseklikten hiçbir yere çarpmadan alt zemine dökülmesiyle ilk çavlan oluşuyor. Tabanın kayalık ve çanak şeklinde olması nedeniyle dökülen sular 200 metrekare civarında bir göl alanını meydana getirmiştir. Gölde biriken ilk çavlan suyunun taşması ile birlikte, ilk çavlandan gelen su miktarı kadarı gölden aşağıya, 50 metre yükseklikten ikinci bir çavlan olarak hızla dere yatağına dökülüyor. Uzaktan bakıldığında bu iki kademeli, taraçalı çavlanların boşalan suları 100 metre yükseklikten ve tek bir şelaleden akıyormuş gibi algılanıyor.

Mayıs ve Haziran ayında karların erimesiyle suyun debisi normalin çok üzerine çıkmaktadır. Debinin yüksekliği neticesinde akan suyun çıkardığı gürültü yanınızdakinin konuşmasını duyamayacağınız kadar yüksektir. Zahmetler sonucu varılan şelalenin görüntüsü ürpertici, manzarası itibariyle muhteşemdir. Çağlayandan kayalık zemine büyük bir hızla dökülerek saçılan sular, özellikle güneşli havalarda yağmur çisesini andıran serpintilere neden olur. Böylece, çevreye saçılan su zerrecikleri yapay yağmura dönüşür. İnsanlar ıslandıklarını anlayamazlar. Akabinde; bu zerreciklerinin güneşle havada buluşması sonucu vadide gün boyu gök kuşağı oluşur.

Artvinin Arhavi ilçesinden Arılı Köyüne kadar ufak arabayla geri kalan kısmı da yürüyerek (30 dk) şelaleye varabilirsiniz.Büyük otobüs köy yollarına girmemekte hatta yarım otobüs bile yola büyük gelmektedir.Yollar Yaz Kış sürekli çamurdur dikkat etmek gerekir.İller Arası Mesafe

 

 2018 Yılı Gerçek Mesafelerdir (KGM) Kara Yolları Genel Müdürlüğünden  Alınmıştır

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.71744.7363
Euro5.52015.5422
Takvim